Filmowanie

Znaczenie kolorów w filmie

Znaczenie kolorów w filmie

O znaczeniu kolorów w filmie już pisałem w jednym z poprzednich poprzednim artykule (Kolorystyka w filmie). Dzisiaj chcę jednak rozszerzyć nieco temat, bo to ciekawe i bardzo rozbudowane zagadnienie. Tym razem nie będzie chodzić wyłącznie o kolorystykę kardów.

7 błędów popełnianych przez amatorów wideo

7 błędów popełnianych przez amatorów wideo

Każdy aspirujący filmowiec chce jak najlepiej kręcić swoje materiały wideo. Często jednak na początku swojej drogi popełnia się szereg błędów, którymi po czasie jesteśmy zażenowani. Ten artykuł jest dedykowany totalnym żółtodziobom, którzy chcą nieco lepiej kręcić wideo - chociażby te z urodzin swojego wujka.

Histogram - po co jest i jak z niego korzystać?

Histogram - po co jest i jak z niego korzystać?

Histogram to zagadka początkujących. Wykres, jakieś falujące góry - o co chodzi? W dużym skrócie, chodzi o to, by wiedzieć, czy ujęcie jest prześwietlone lub niedoświetlone. Powiesz: przecież widzę na ekranie, czy jest prześwietlone. Oj, nie do końca.

Ruch kamery - rób to z głową!

Ruch kamery - rób to z głową!

Pamiętacie jak w szkole Pani po przeczytaniu przez was np. wiersza, pytała co autor miał na myśli? Albo podobne zadanie, gdzie patrzyliście na dzieło malarza i mieliście je opisać? Dzisiaj trochę o tym, ale z perspektywy filmu.

Co powinieneś wiedzieć o standardach nagrywania

Co powinieneś wiedzieć o standardach nagrywania

PAL, NTSC, 16:9, 4:3, 50i czy 25p - osoby, które zajmują się filmowaniem zapewne temat znają dobrze. To będzie jednak artykuł z serii dla początkujących. Warto o tym wiedzieć, bo nierzadko spotykam się z osobami, które już filmują, a nie znajdą takich podstaw. Artykuł hucznie, choć może na wyrost, nazwałem "Co powinieneś wiedzieć o standardach nagrywania". Zapraszam do czytania.

Kolorystyka w filmie

Kolorystyka w filmie

Kolorystyka filmu jest chyba jednym z najbardziej wyrazistych środków, widocznym na pierwszy rzut oka. Jeśli kolory są mocne a obraz jasny to prawdopodobnie komedia. Jeśli film jest wyblakły i ciemny to może być np. thriller albo horror. Dziś będzie troszeczkę o kolorach.

Jak oni to kręcą?

Jak oni to kręcą?

Nie, to nie kolejny program telewizyjny :) Od czasu do czasu w filmach przewijają się sceny, które wprawiają w zachwyt filmowców (i nie tylko). Jak więc powstawały tak znane sceny, jak te z "Children of Men" czy "Kontaktu"?

Podstawy filmowania: Ruch kamery

Podstawy filmowania: Ruch kamery

Kolejna dawka podstaw filmowania, tym razem o rodzajach ruchów kamery. Do większości z wymienionych poniżej ruchów potrzebny jest oczywiście odpowiedni sprzęt. Na samym dole zamieściłem wideo z fragmentami filmów, które opisałem nazwami ruchów.

Ogniskowa - trochę teorii

Ogniskowa - trochę teorii

Dziś będzie o ogniskowej, czyli zakresie widzenia obrazu przez obiektyw. To nie tylko, jakby się mogło wydawać, obszar widzenia obrazu w kadrze. Ten temat jest nieco bardziej rozbudowany.

Montaż: Rodzaje cięć

Montaż: Rodzaje cięć

Oto kolejna porcja informacji o podstawach filmowania. Tym razem wpis nie dotyczy samych ujęć, ale ich montażu. Oczywiście jeszcze przed ich montażem należy się zastanowić jaki typ cięcia będziemy potrzebować.

Jak ciekawiej montować filmy? Kilka wskazówek

Jak ciekawiej montować filmy? Kilka wskazówek

Montaż - jeden z najważniejszych, choć chyba trochę pomijany, element filmu. To właśnie nim dziś się zajmiemy. Opowiem o kilku rzeczach, które dobry montażysta powinien mieć w swoim warsztacie.

Kręć wideo pod montaż

Kręć wideo pod montaż

Są zasadniczo dwie szkoły kręcenia wideo. Pierwszy to taki, kiedy operator kręci wszystko co się może przydać, a montażysta wybiera sobie potem materiały spośród tych dostępnych i układa to w ładną całość. Drugi to taki, gdzie operator kręci materiał już pod wymyślony scenariusz.

Popularne
Koszulki filmowe - KameraAkcja.com
Partnerzy Tworzenie stron internetowych