Sprzęt

Jak wyregulować flycama?

Kto by nie chciał mieć płynnych ujęć w swoich filmach? Dzięki rozwojowi rynku w ostatnim czasie dostępność urządzeń stabilizujących znacznie wzrosła. Teraz każdy może "latać" i kręcić super dynamiczne sceny niczym filmowiec z Hollywood. W dzisiejszym artykule zobaczymy jak dobrze wyregulować flycama.

Na początek przyjmijmy, że do wszystkich urządzeń stabilizujących tego typu będziemy używać nazwy "flycam". Różni producenci, mają różne nazwy, np. GlideCam czy SteadiCam.

Gdy ja kupowałem flycama, zupełnie nie wiedziałem jak go wyregulować. Męczyłem się z tym okropnie. Poszukałem w internecie poradników na ten temat - trochę pomogły. Z efektu jednak nie do końca byłem zadowolony. Dopiero niedawno znalazłem na YouTube filmik Steve'a DiCasa. Bardzo fajnie pokazał jak reguluje flycama i jak go używa. Wyregulowałem go według jego wskazówek i rzeczywiście efekt był zdecydowanie lepszy, niż wcześniej.

Są różne metody regulowania i trzymania flycama. Niektórzy, odważniki wolą mieć rozstawione po bokach, niektórzy w konfiguracji przód-tył, inni rączkę trzymają na prosto przed sobą lub po prawej od flycama (tak jak na załączonym filmiku). Mi osobiście najbardziej odpowiada właśnie sposób z poniższego filmu.

Zachęcam do oglądania powyższego wideo. Steve DiCasa ma na swoim kanale też parę innych ciekawych filmów. Zachęcam do subskrybowania jego kanału.