Sprzęt

Syrp Genie Mini - gratka dla miłośników timelapsów

Dziś kolejny test sprzętowy. Syrp Genie Mini to małe urządzenie, które na pewno polubią pasjonaci timelapsów (ale nie tylko). Pozwala wprowadzić do timelapsa ruch, który na pewno uatrakcyjni nasze wideo. Co ciekawe, urządzenie sterowane jest telefonem.

Urządzenie do dzisiejszego testu udostępnił sklep Foto 7 i również on jest fundatorem nagrody w konkursie, którego szczegóły poznacie w ciągu kilku najbliższych dni.

Syrp Genie Mini to niewielka głowica przeznaczona do nagrywania timelapsów. To taka "podstawka", do której mocuje się nasz aparat. Mówiąc wprost, jest to automatyczny wyzwalacz zdjęć. W teorii nie jest to nic nadzwyczajnego i nic nowego. Mimo to, Genie Mini zasługuje na wyróżnienie. Ceny urządzenia w Polsce zaczynają się od ponad 1379 zł (sprawdź ceny). Co ciekawe, firma Syrp wywodzi się z Kickstartera, czyli projektu crowfundingowego.

Dzięki urządzeniu możemy automatycznie wyzwalać zdjęcia, nadając jednocześnie obrotowy ruch ujęciu. Z Genie Mini można również korzystać do zwykłych ujęć wideo. Do tego trybu nie potrzeba kabla do aparatu, natomiast w trybie timelapse konieczny jest kabel do połączenia urządzenia z aparatem. Moim zdaniem najfajniejsze w całym systemie firmy Syrp jest to, że urządzenie kontroluje się za pomocą aplikacji na smartfona. Każdy przecież telefon ma. To ciekawe podejście do tematu, bo dzięki temu odchodzi część kosztów interfejsu, który musiałby być wbudowany w urządzenie i tym samym zmniejsza to wymiary samego gadżetu. Istnieje również bardziej rozbudowana wersja Genie Mini o nazwie Genie. Urządzenie jest większe i ma wbudowany panel, ale też więcej możliwości. 

Parametry

Syrp Genie Mini umożliwia obrotowy ruch kamery. Jeden cały obrót może być wykonany nawet w 33 sekundy. Urządzenie może "unieść" kamerę/aparat o wadze do 4kg, a samo Genie Mini waży zaledwie 230g. Bateria jest bardzo wytrzymała i wystarcza nawet na 48 godzin wykonania timelapsów oraz 5 godzin w trybie wideo. Rzeczywiście bateria radzi sobie bardzo dobrze, bo po kilku timelapsach, które zrobiłem poziom baterii tylko nieznacznie zmalał. Urządzenie dba o to, żeby ruch był płynny, dlatego opcje ease in/ease out umożliwiają płynne rozpoczęcie i zakończenie obrotu. Niestety nie znalazłem opcji żeby go wyłączyć, a czasem by się to jednak przydało (najmniej można ustawić na 1 sekundę). Jest też tryb HDR, dla tych którzy lubią większy zasięg tonalny.


Aplikacja

Aplikacja Syrp Genie umożliwia ustawienie zakresu obrotu (stopni), czasu obrotu i materiału końcowego oraz interwału zdjęć. Interfejs jest intuicyjny i każdy z łatwością sobie poradzi. Aplikacja oferuje również gotowe ustawienia, np. do timelapsów chmur czy nocnego nieba. Osobiście jednak nigdy tych presetów nie korzystałem, ale może się to przydać początkującym amatorom timelapsów. Aplikacja komunikuje się z urządzeniem dzięki bluetooth i działa na wielu telefonach/tabletach z systemem iOS i Android.

Dzięki urządzeniu można tworzyć naprawdę zapierające dech w piersiach timelapsy. Niewielki ruch dodaje dynamizmu i wygląda bardziej profesjonalnie. Ja specem od timelapsów nie jestem, ale udało mi się nagrać kilka z nich. Niestety niesforna pogoda długo nie dopisywała i długo zajęło mi przygotowanie tego artykułu. Warto jeszcze wspomnieć, że urządzenie jest wykonane solidnie. Do gustu przypadło mi też designerskie opakowanie.

Podsumowanie

Syrp Genie Mini to naprawdę fajny gadżet, z którego chyba każdy będzie zadowolony. Ja sam z chęcią widziałbym takie urządzenie w swojej kolekcji, ale niestety muszę je oddać. Komu? Wam! Bo razem z firmą Foto 7, dystrybutorem urządzenia w Polsce, na dniach zorganizujemy konkurs.

Partnerem recenzji była firma: