Sprzęt

Recenzja mikrofonu dla GoPro - Removu M1+A1

Dziś kolejna recenzja akcesoriów do GoPro. Tym razem coś równie przydatnego jak ostatnio, a mianowicie bezprzewodowy mikrofon - removu M1+A1. Jego ceny zaczynają się od 379 zł.

Użytkownicy GoPro dobrze wiedzą, że dźwięk w tej kamerce może być problematyczny. Nie chodzi tu nawet o kwestię samej jakości dźwięku, bo ta jest całkiem dobra jeśli jesteśmy blisko GoPro. Kamerkę wykorzystuje się często w bardziej ekstremalnych sytuacjach, bądź w lokacjach, gdzie nie ma za bardzo miejsca na dodatkowy sprzęt audio (np. w aucie, na rowerze). Dlatego mikrofon do GoPro powinien być przede wszystkim mały i wytrzymały. I taki właśnie jest Removu M1+A1.

Removu M1+A1 to dwie jednostki. Mikrofon i odbiornik. Najpierw zajmiemy się odbiornikiem. To mały „klocek”, który doczepia się z tyłu GoPro. Ważna rzecz! Do odbiornika doczepiony jest kabelek, a właściwie taśma, którą łączymy dwa urządzenia. Czy taśma to dobre rozwiązanie? Czuć, że jest wytrzymała, choć wydawało mi się, że lepszym rozwiązaniem byłoby jej wzmocnienie albo dołączenie zwykłego, mocnego kabla Micro USB. Specjalnie napisałem, że „wydawało mi się”, dopóki nie obejrzałem filmu producenta. Dlatego producent załączył cienką taśmę, by można było GoPro wraz z urządzeniem Removu zamknąć w obudowie. To było takie logiczne… Removu M1+A1 działa na bluetooth, dlatego po włączeniu odbiornika należy jeszcze nacisnąć zamontowany na nim przycisk z ikonką bluetootha. To samo robimy z mikrofonem - najpierw przycisk zasilania (należy dłużej przytrzymać), później przycisk bluetooth.

Sam mikrofon jest bardzo lekki, przez co może wydawać się, że jest słabej jakości. Jest całkiem przyzwoity i na pewno sprawdzi się osobom, które wykorzystują GoPro. Producent na szczęście pomyślał o tym, żeby dodać szczelną obudowę oraz dwa rodzaje mocowania - standardowe do GoPro oraz klips, żeby przymocować mikrofon np. do koszuli. W zestawie znajduje się również bardzo przydatna ochrona przeciwwietrzna. Jakość dźwięku? Zadowalająca jak na tę cenę. Wspomnę tylko, że dobre jakościowo standardowe mikrofony można kupić już w granicach 300-400 zł, a co dopiero jednostkę bezprzewodową. Co najważniejsze, mikrofon umożliwia ściąganie dźwięku będąc daleko od kamerki, co do tej pory było niemożliwe. Jest to szczególnie przydatne, gdy ktoś korzysta z obudowy, która tłumi i psuje dźwięk. Producent deklaruje zasięg 10 metrów, więc nie jest to dużo. Po testach jednak muszę stwierdzić, że jest to pewne 10 metrów. Czas pracy urządzeń oscyluje w granicach 8 godzin.

Removu M1+A1 to dobre rozwiązanie dla użytkowników GoPro. Mikrofon sprawdzi się w wielu, nawet ekstremalnych sytuacjach. Czy jest warty swojej ceny? Myślę, że tak. Gdybym używał GoPro w codziennej pracy, na pewno chciałbym mieć takie urządzenie. Dla wielu będzie to jednak gadżet za aż 379 zł. Na koniec krótki test dzisiejszego bohatera artykułu.

* W poniższym nagraniu, odległość oznacza odległość głosu od kamery/mikrofonu. Nie oznacza, oddalenia bezprzewodowego mikrofonu od kamery.