Sprzęt

Recenzja monitora dla GoPro - Removu R1+

Osoby, które kręcą filmy ze sportów ekstremalnych na pewno docenią testowane dziś urządzenie. Mowa o monitorze bezprzewodowym Removu R1+ do GoPro. Sprzęt do testu wypożyczyła firma FoxFoto, właściciel sklepu InFoto.pl.

Removu R1+ jest kompatybilny z kamerami GoPro Hero4, Session, Hero3+ i Hero 3. Monitor opiera się na przesyłaniu sygnału przez Wifi, a więc konieczne jest sparowanie kamerki GoPro z monitorem. Domyślam się, że większość użytkowników wie jak to zrobić więc nie będę tego opisywał. Monitor pozwala nie tylko na podgląd obrazu z kamerki, ale również na jej kontrolowanie na odległość. W sklepie InFoto.pl Removu R1+ kosztuje 399 zł.

Removu R1+ jest bardzo dobrze wykonany. Nie znalazłem informacji czy jest stworzony z tworzywa sztucznego czy np. aluminium, ale na pewno obudowa jest solidna - wstrząsoodporna i wodoodporna (do 1m, przez 30 minut). Do zestawu dorzucono pasek, który można przymocować do monitora i zapiąć na ręce, co jest bardzo przydatne. Wbudowany akumulator zapewnia pracę przez około 3 godziny. Aż tak długo nie testowałem monitora, więc nie mogę powiedzieć czy tak w rzeczywistości jest. Jednak nawet gdyby akumulator wystarczał na 2 godziny, wydaje mi się, że byłby to całkiem dobry wynik. Jeśli chodzi o wielkość, monitor nie jest wiele większy od GoPro Hero 4.

Jakość obrazu nie jest powalająca (432x240 @ 30fps), ale jak na 2 cale w zupełności wystarczy, bo przecież chodzi o to, żeby mieć podgląd z kamery, która nawet nie ma swojego wyświetlacza. Producent deklaruje zasięg do 70 metrów. Podczas testów na płaskim i odkrytym terenie miałem problem z obrazem już w okolicach 50 metrów. Generalnie obraz nie zawsze był całkiem płynny. Lekkie ścinanie się obrazu jednak niespecjalnie mi przeszkadzało. Dopiero w okolicach 50. metra monitor zaczynał gubić zasięg i obraz zawieszał się na dłużej. Akurat w tym momencie zaczynała się rozładowywać, więc przypuszczam, że po części to też miało wpływ na gubienie zasięgu.

Tak jak pisałem wcześniej, Removu R1+ pozwala nie tylko na podgląd obrazu z GoPro, ale również kontrolę nad kamerą. Zdalnie można ustawić np. rozdzielczość i klatkarz, czy wyłączyć zdalnie GoPro. Co najważniejsze, można też włączyć nagrywanie. Mimo tylko trzech przycisków, Removu R1+ jest łatwy w nawigacji i nawet taki żółtodziub (jeśli chodzi o GoPro) jak ja, nie powinien mieć z tym problemów.

Myślę, że tego typu akcesoria jak Removu R1+ przydadzą się osobom, które wykorzystują GoPro do bardziej profesjonalnych celów. Ja na co dzień nie jestem posiadaczem GoPro, ale wydaje mi się, że gdybym był to bardzo ciężko byłoby mi się obejść bez zewnętrznego monitora.

Partnerem recenzji była firma: