Sprzęt

Testujemy adapter audio Saramonic SR-AX101

Dziś przedstawiam Wam urządzenie Saramonic SR-AX101. To coś, co wygląda jak przedwzmacniacz do lustrzanek, ale nim nie jest. To adapter, który umożliwia podłączenie mikrofonów ze złączem XLR do aparatów, które mają standardowe wejście na mini jacka.

Na wstępie chciałbym podziękować firmie FoxFoto.pl, która udostępniła sprzęt do testów. A więc zaczynamy.

Długo rozglądałem się za jakimś rozwiązaniem, które umożliwi mi większą kontrolę audio w mojej lustrzance. Tym bardziej, że do niedawna miałem tylko Canona 60D, a tam nie ma nawet monitoringu poziomu dźwięku (na szczęście jest Magic Lantern). Bardziej profesjonalne urządzenia zaczynają się od 700-800 zł (pomijam rekordery). Urządzenie firmy Saramonic po części wpisuje się w to, czego szukam. Choć nie jest to przedwzmacniacz, a tylko adapter, to jednak pozwala on na większą kontrolę dźwięku. Ceny Saramonic SR-AX101 zaczynają się od 399 zł.

Saramonic SR-AX101

Może najpierw kilka słów o budowie naszego dzisiejszego bohatera. Na pierwszy rzut oka urządzenie wydaje się być wykonane bardzo poprawnie. Widać jednak, że materiał, z którego został wykonany nie jest najwyższej jakości. Co najważniejsze, wtyki trzymają bardzo dobrze, a pokrętła chodzą płynnie. Całe urządzenie jest dosyć zgrabne, chociaż mam wrażenie, że producent mógł pokusić się o lekkie zmniejszenie rozmiarów. Adapter można przykręcić do aparatu od dołu lub z góry na gorącej stopce, jeśli ktoś posiada przejściówkę ze stopki na gwint (nie jest dołączona do zestawu).Saramonic SR-AX101 ma dwa wejścia na mikrofony XLR oraz jeden na standardowego mini jacka. Przy czym podłączając mikrofon na mini jacka, nie podłączymy już jednego z mikrofonów XLR. Dzięki przełącznikowi mono/stereo urządzenie umożliwia rozdzielenie sygnału audio dla każdego z mikrofonów oddzielnie (można też zmiksować oba sygnały do mono). To dla mnie duży plus, choć szkoda, że nie znałem tego urządzenia jeszcze parę lat temu, gdy kręciłem dwuosobowe wywiady. Warto dodać, że Saramonic nie wymaga żadnego zewnętrznego zasilania. Urządzenie posiada również dwa pokrętła głośności, osobne dla każdego kanału. Cały adapter podpinamy do aparatu cyfrowego przez dołączony kabel. Jakość dźwięku? Nie mogę powiedzieć, że usłyszałem jakąś różnicę między dźwiękiem z mikrofonu puszczonego przez SR-AX101, a mikrofonem podpiętym bezpośrednio pod aparat. Była to minimalna różnica w głośności 2-3db na korzyść Saramonic przy jednoczesnym zachowaniu szumów na takim samym poziomie. Badanie wykonałem jednak po części na słuch oraz patrząc na wykres poziomu dźwięku. Taki wynik, dla przeciętnego zjadacza chleba będzie w ogóle nie zauważalny, a równie dobrze można powiedzieć, że różnica w głośności mieści się w granicy błędu i mógł to być zupełny przypadek.

Dużą nadzieję wiązałem z przełącznikiem GND1/GND2. Ta pierwsza opcja powinna troszeczkę zniwelować szumy podpiętego urządzenia (czyli mikrofonu). Różnicy jednak nie zauważyłem żadnej.Jeśli miałbym podsumować Saramonic SR-AX101 to muszę powiedzieć, że jest to raczej półśrodek do profesjonalnego audio w lustrzankach cyfrowych. Największe zalety urządzenia to możliwość podłączenia dwóch mikrofonów XLR, a także osobna regulacja głośności dla każdego kanału (czyli w praktyce, każdego mikrofonu). Minus to brak wzmocnienia sygnału (wzocnienie sygnału można uzyskać w wyższych modelach Saramonic: BMCC-A01, SR-AX107, SR-PAX) oraz brak niwelowania szumów, choć nie można tego wymagać od urządzenia pasywnego, czyli takiego któremu nie potrzebne jest zasilanie. Za te pieniądze naprawdę nie ma co wybrzydzać, bo urządzenie na pewno ułatwi pracę niejednemu :)

Partnerem recenzji była firma:
 

 

A teraz uwaga!
Konkurs

KameraAkcja.com wraz z firmą FoxFoto.pl organizują konkurs, w którym do wygrania jest opisywane dziś urządzenie – Saramonic SR-AX101. Co trzeba zrobić? Wystarczy napisać na kontakt@kameraakcja.com i odpowiedzieć na pytanie:

W jaki sposób urządzenie Saramonic ułatwiłoby Ci pracę z lustrzanką?

Na zgłoszenia czekamy do 17 lutego, do godz. 24:00.