Filmowanie

Zasada 180°

Jedna z najważniejszych zasad przy filmowaniu, szczególnie dialogów, to zasada 180°. W dzisiejszym wpisie wyjaśnię, na czym ona polega i dlaczego jest tak ważna.

Zasada jest prosta i najlepiej zaprezentować ją na przykładzie poniższych obrazków. Pierwszy z nich prezentuje poprawne ustawienia kamery, drugi nie poprawne. Na obrazkach przedstawiona jest akurat scena, gdzie aktorzy zwróceni są do siebie, ale zasadę stosuje się również do innych ustawień.

Jak widać na poniższym obrazku, kamery rozstawione są po jednej stronie sceny. To najprostsze rozstawienie w przypadku scen dialogowych, które nazywa się trójkątem.

Drugi obrazek przedstawia niepoprawne ustawienie kamer.

A teraz "żywy" przykład. Kadry wziąłem z youtube'owego programu Film Riot. Odcinek akurat był o tym jak kręcić scenę, ale zasada 180° tutaj również obowiązuje.

Dlaczego to ważne?

Poprawne stosowanie tej zasady pomaga widzowi zrozumieć lokalizację postaci/obiektów w scenie. Nawet jeśli nie ma szerokiego ujęcia, gdzie widzimy jak ustawieni są aktorzy, a mamy tylko zbliżenia na twarze, łatwo można sobie rozmieścić postacie w przestrzeni. I tak w przypadku wcześniejszego przykładu, dziewczyna siedzi po lewej stronie, a chłopak po prawej. W przypadku złamania tej zasady widz mógłby się pogubić, tym bardziej jeśli w scenie znajdowałoby się więcej osób.

A tu przykład z filmu Leon Zawodowiec:

Odstępstwa od zasady

Oczywiście jak każdą zasadę można złamać. Na przykład, zasadę można zignorować w przypadku jeśli chcemy pokazać bohatera, który jest odurzony narkotykami. Wtedy jego percepcja jest zmieniona, i łamanie zasad pomaga widzowi wczuć się w to co widzi bohater.

Od zasady można odejść również w przypadku, gdy kamera się porusza, lub go w scenie pojawia się dodatkowy aktor. Więcej o odstępstwach napiszę w innym artykule, bo to dosyć rozbudowany temat.