Sprzęt

Test slidera Kameleon SLK 94 cm

Dziś przetestuję slider Kameleon SLK94 polskiej firmy Foton. Rodzime firmy trzeba wspierać więc tym bardziej cieszę się, że mogłem taki sprzęt przetestować. Czy jest wart swojej ceny? Zapraszam do przeczytania recenzji.

Na wstępnie muszę podziękować firmie Foton z Kalisza, która przesłała sprzęt do testów. Czytelnikom obiecuję jednak, że nie wpłynie to w żaden sposób na moją opinię na jego temat.

Testujemy

Po rozpakowaniu przesyłki zobaczyłem solidną i wygodną torbę, w którą zapakowany był slider. Już na pierwszy rzut oka slider wydaje się solidnie wykonany. Slider ma długość 94 cm i waży 2,5kg więc nie jest specjalnie lekki w porównaniu z podobnym sprzętem innych producentów (można znaleźć i takie, które ważą ponad 1 kg). 2,5 kg może niektórym przeszkadzać w podróży, ale akurat mi się podoba, bo ciężar w tym przypadku przekłada się na solidną budowę. Sam slider ma udźwig do 5 kg.

Kameleon SLK94 wyposażony jest w cztery stalowe rolki, które pracują na łożyskach kulkowych. Chodzą bardzo płynnie i cicho. W sliderach serii Kameleon zastosowano opatentowany przez producenta system Slide Control, co pozwala uzyskać opór, dzięki któremu jesteśmy w stanie lepiej kontrolować płynność i ruch wózka. Rzeczywiście, czuć to i sprawia to całkiem dobre wrażenie. Miło się na nim pracuje. Opór wózka można dodatkowo regulować dokręceniem lub poluźnieniem śrub (osobno dla każdej rolki).


Na zdjęciu moja stara HV30.

Sam profil szyny ma 50 mm szerokości (czyli nie za dużo, nie za mało) i narysowaną skalę do timelapsów. Od producenta wiem, że za niedługo na światło dzienne wyjdzie napęd elektroniczny do tego slidera. To na pewno przyda się osobom, którym timelapsy nie są obce.

W każdej z nóg slidera mamy dwie podpórki, które możemy regulować na wysokość w zakresie 25mm, co ułatwia ustawienie slidera na nierównych płaszczyznach. Przydatna tutaj jest też poziomica zamontowano na wózku.

Do slidera otrzymałem głowicę kulową SGF1F, również firmy Foton. Nie będę jej specjalnie opisywał, ale trzeba zaznaczyć, że tak jak slider jest solidnie wykonana. Ma ładne, płynne ruchy. Dobrze też, że producent zamontował w płytce śrubę z motylkiem - mała rzecz, a cieszy. Jedynę do czego mogę się doczepić to to, że jeśli zamocujemy na nią slider (nie ją na slider) i ustawimy slider w skosie to go nie utrzyma. Waga slidera i kamery robi swoje. Żeby tak się nie działo dostałem specjalny gadżet, ale o tym później.

Slider ma dwie płytki mocujące (gwinty 3/8” i 1/4”), dzięki czemu można go zamontować na jednym lub dwóch statywach. Próbowałem z moim Behro KH25 i muszę powiedzieć, że z zamontowanym Canonem 60D i obiektywem Yongnuo 50mm F1.8 w skrajnych pozycjach głowica statywu nie wytrzymywała i zniżała się. Dlatego też polecam zamontować slider na specjalnym statywie, dwóch osobnych lub na takim cudzie:

Na takim solidnym statywie slider trzyma się dobrze nawet, gdy jest zamocowany tylko na środku. W pozycjach, gdzie kamera ustawiona jest na skraju szyny, można delikatnie zauważyć że się przekrzywia, ale jest to prawie niewidoczne. Gdy jednak zamontujemy podpórkę nie drgnie nic, a nic. Podpórka szczególnie przydaje się podczas ustawiania slidera w innych pozycjach niż w poziomie. To trochę kłopotliwe rozwiązanie - więcej sprzętu, więcej czasu na rozkładanie go - ale sam efekt jest jak najbardziej okej. To co zarzuciłbym temu rozwiązaniu, a właściwie samemu statywowi to to, że jest... za wysoki. Gdyby dało się obniżyć go o 20 cm niżej byłbym zachwycony. Próbówalem nagrać logo samochodu na jego tyle i niestety nie mogłem ustawić się w jednej osi. Musiałem filmować trochę z góry, bo statywu nie dało się już obniżyć. 

Podsumowanie

Jestem bardzo zadowolony z pracy slidera. W zasadzie nie mam mu nic do zarzucenia. Bardziej doczepiłbym się do całego "systemu", czyli statyw, podpórki i głowice. Trzeba się czasami nagimnastykować żeby to wszystko wyregulować. Chociaż... może po prostu nie mam prawy. Tak czy inaczej, jeśli chodzi o slider.. Jest naprawdę solidnie wykonany, dobrze się nim operuje i ma bardzo płynne ruchy. Jego cena to 919 zł za wersję 94 cm lub 889 zł za wersję 64 cm. Czy sprzęt jest wart ceny? Myślę, że tak. Jeśli chcemy mieć dobry, sprawdzony (i polski!) sprzęt za tak naprawdę niewygórowane pieniądze to jest to dobry wybór. Poniżej zamieszczam jeszcze krótkie wideo, gdzie możecie zobaczyć efekty osiągnięte dzięki sliderowi.

P.S. Sorry za prześwietlenia i color grading. Musiałem się trochę ratować, bo słońce mocno świeciło, a ja zapomniałem wziąć viewfindera, przez co nie widziałem dokładnie co nagrywam. Ups!

Całą specyfikację sprzętu możecie zobaczyć na stronie producenta:
Slider Kameleon SLK94
Głowica foto-wideo
Statyw z głowicą i podporą

 

Partnerem recenzji był