Ze świata filmu

Filmy na faktach. To lubię

Jestem wielkim fanem filmów opartych na prawdziwych wydarzeniach. Właśnie przed chwilą skończyłem oglądać Oranges and Sunshine, który opowiada przymusowym wywozie dzieci z Wielkiej Brytanii do Australil. To dobra okazja aby zamieścić listę filmów opartych na faktach lub też inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami.

Poniżej zamieszczę listę filmów, które miałem okazję oglądać. Zapewne wiele pominę, bo piszę je z pamięci. Jeśli masz jakieś swoje propozycje to napisz je w komentarzach. Po kliknięciu w tytuł zostaniesz przeniesiony do zwiastuna filmu.

Oranges and Sunshine

Film opowiada historę Margaret Humphreys, pracownika opieki społecznej, który odkrywa skandal obyczajowy - przymusowe wywożenie dzieci z Wielkiej Brytanii do Australii (łącznie wywieziono ich około 130 tysięcy). Bohaterka połączyła tysiące rozdzielonych rodzin oraz zwróciła uwagę opinii publicznej na problem.

 

Z podniesionym czołem / Walking Tall

Były członek oddziałów specjalnych, Chris Vaughn (Dwayne Johnson), powraca do rodzinnego miasteczka, które jak się okazuje zmieniło nie do poznania. Spokojne miasteczko zmieniło się w miejsce przemocy, korupcji i handlu narkotykami. Chris postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Film oparty jest na zainspirowanym autentycznymi wydarzeniami scenariuszu filmu "Z podniesionym czołem" z 1973 roku.

 

Infiltrator / Snitch

Syn właściciel firmy budowlanej (w tej roli ponownie Dwayne Johnson) trafia do wiezienia za handel narkotykami. Chłopakowi grozi 10 lat więzienia. Ojciec chce mu pomóc za wszelką cenę. Za zgodą agencji antynarkotykowej oraz prokurator stanowej postanawia przeniknąć do świata przestępczego i działać tam w charakterze tajnego agenta. Misja jest niebezpieczna, ale aby ratować syna, John stawia na szali własne życie.

 

Lista Schindlera / Schindler's List

Oparta na faktach historia przedsiębiorcy Oskara Schindlera, który w czasie drugiej wojny światowej uratował przed pobytem w obozach koncentracyjnych 1100 Żydów. Mimo, że jest czarnobiały nie jest aż starą produkcją (1993). W filmie grała mała Ania Mucha :)

 

Hotel Ruanda / Hotel Rwanda

W 1994 roku dyrektor hotelu, Paul Rusesabagina, udziela schronienia uchodźcom podczas krwawych walk plemiennych o dominację w Ruandzie, w Afryce. Udaje się mu uratować prawie 1300 osób. Rusesbagina został odznaczony amerykańskim Prezydenckim Medalem Wolności i Order Ecce Homo ("Człowiek to brzmi dumnie").

 

Terminal / The Terminal

Viktor Navorski (Tom Hanks), turysta z Europy Wschodniej, przyjeżdża do Nowego Jorku. W jego ojczyźnie dochodzi do zamachu stanu. Jego paszport traci ważność, a on zmuszony jest koczować w hali terminalu. Historia inspirowana częściowo faktami, np. faktycznie rzecz działa się w Paryżu.

 

Niemożliwe / Impossible

Historia rodziny, Marii, Henry'ego i ich trzech synów, którzy przeżyli tsunami w Tajlandii w 2004 roku. Według mnie warte obejrzenia, choć niektórym ten film nie przypadł do gustu. Był nominowany do Oscara.

 

Kwiat pustyni / Desert Flower

Dziewczyna z somalijskiej pustyni opuszcza rodzinny kraj i wyjeżdża do Londynu. Przypadkowo spotyka fotografa, który pomaga jej dostać się do świata mody. Film zwraca uwagę na problem obrzezania kobiet. Autentyczną postacią jest modelka Waris Dirie.

 

Wróg numer jeden / Zero Dark Thirty

Film opowiada o polowaniu na najsłynniejszego terrorystę w historii, Osamę bin Ladena, z perspektywy młodej agentki CIA. Niestety, nie wiemy kim ona w rzeczywistości jest i jak się nazywa. To zrozumiałe - względy bezpieczeństwa.

 

Operacja Argo / Argo

Film oparty na prawdziwych wydarzeniach. Historia tajnej operacji ratowania sześciu amerykańskich zakładników porwanych w Teheranie w 1979 roku. Film otrzymał Oscara za najlepszy film, najlepszy scenariusz adaptowany i najlepszy montaż.