fot. Cezary Piwowarski / Wikipedia
Pozostałe

Jak się miewa muzyka filmowa?

Kilka dni temu zmarł wybitny polski kompozytor Wojciech Kilar. Choć okoliczność jest smutna, to okazja do zwróceniu uwagi na muzykę filmową. Oprócz samego obrazu, uważam, że to muzyka właśnie tworzy największy klimat filmu.

Uwielbiam muzykę z filmów! Mam stworzoną playlistę i kilka razy w tygodniu po nią sięgam. Takie utwory jak np. soundtrack z Mission Impossible, Space Odyssey (Odyseja kosmiczna), The Good The Bad and the Ugly (Dobry, zły i brzydki), The Godfather (Ojciec chrzestny) czy nawet muzykę z Różowej Pantery znają prawie wszyscy. Obok tych znanych, kasowych filmów przewija się muzyka polskich kompozytorów. Równie dobra, a często mniej zauważana.

Nie sposób nie wymienić takich utworów jak "Polonez" Wojciecha Kilara z Pana Tadeusza. Dalej, muzyka z Trędowatej czy Ziemi Zakazanej. Majstersztyk! Świetną muzykę do Nocy i dni oraz Czarnych chmur stworzył Waldemar Kazanecki. Jan A.P. Kaczmarek to kolejny wybitny polski kompozytor. Zdobył Oskara za muzykę do filmu Finding Neverland (Marzyciel). Nie można zapomnieć o takich kompozytorach jak Zbigniew Preisner, Michał Lorenc, Krzysztof Komeda czy Krzesimir Dębski. Nawet jeśli nie kojarzycie ich muzyki z tytułem filmu, gwarantuję że część utworów na pewno rozpoznacie. Jedno jest pewne, mamy bardzo utalentowanych ludzi w przemyśle muzyczno-filmowym!

Wspominany ostatnio Wojciech Kilar, jest chyba jednym z najbardziej utytułowanych polskich kompozytorów. Niestety, nie udało mu się zdobyć Oskara, ale był czterokrotnie nagradzany Orłem, i 4 razy nominowany do tej samej nagrody. Zdobył nagrodę Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Teatralnych (BAFTA) za muzykę do filmu Pianista, Romana Polańskiego. Jako ciekawostkę można podać, że to właśnie Wojciech Kilar miał tworzyć muzykę do Władcy Pierścieni. Początkowo propozycję przyjął, ale ostatecznie odmówił podobno biorąc pod uwagę to, że miał przygotować muzykę do wszystkich trzech części historii, w zbyt krótkim czasie.