Sprzęt

Test obiektywu Tamron 17-50 mm F2.8 VC

Planuję kupić obiektyw szerokokątny. Padło więc na popularnego Tamrona 17-50 mm. Pożyłem go od kolegi (dzięki!) i nie omieszkałem zrobić minirecenzji na KameraAkcja.com. Będę się tutaj skupiał oczywiście na obiektywie pod kątem filmowania, a nie zdjęć.

Jakość

Tutaj nie mam nic do zarzucenia. Obraz wychodzi ładny, ostry. Zarówno na najmniejszej i największej ogniskowej. Sam obiektyw też jest dobrze skonstruowany. Za te pieniądze (szczególnie jeśli chce się kupować używany obiekty, jak jak) to naprawdę "dobry deal".

Pierścień ostrości

Słyszałem opinie wielu osób, że pierścień ostrości chodzi zbyt lekko. Jak dla mnie chodzi idealnie, z nie za mocnym i nie za lekkim oporem. Oczywiście to nie jest ta płynność, jak w lepszych szkłach, ale naprawdę nie ma na co narzekać. Zauważyłem, że w egzemplarzu, który testowałem pierścień ostrości lekko się zacinał przy wartościach bliskich ostrzeniu w nieskończoność. Doczepiłbym się jeszcze do zakresu obrotu pierścienia ostrości. Jest ciut mały, na oko ma może 45 stopni(?). Dlatego ostrzenie nie jest superłatwe, szczególnie na „pełnej dziurze”. Dlatego fokus peaking będzie tutaj pomocy.

Zoom

17-50 mm to idealny zakres dla mojej lustrzanki z matrycą APS-C. Pierścień zooma chodzi chodzi bardzo gładko, choć ciężko. I to mi się tutaj najbardziej nie podoba (poza tym, że pierścienie chodzą w odwrotną stronę niż obiektywy canonowskie). Ale po wprawieniu się myślę, że da się przeżyć. Tym bardziej, że raczej nie zamierzam używać zooma w trakcie nagrywania.

To, co najlepsze

Tak jak wspomniałem - zakres ogniskowej. Największym plusem tego obiektywu jest stałe światło F2.8. Dzięki temu przy zoomowaniu obraz nie ściemnia się, co przekłada się też na ładne rozmycie tła (przy maksymalnej ogniskowej 50 mm na F2.8). Muszę bardzo pochwalić stabilizację. Na ogniskowej 50mm, dzięki stabilizacji, kręcąc z ręki, obraz można trzymać praktycznie nieruchomo. Kolejnym plusem jest na pewno cena. Nowy obiektyw (ze stabilizacją) kosztuje około 1500-1600 złotych, używany można znaleźć nawet za 900 zł.

Podsumowanie

Generalnie obiektyw jest bardzo dobry i chyba zdecyduję się na jego zakup. Tutaj przede wszystkim przekonuje mnie stałe światło i cena. Będę się musiał przestawic na odwrotne kręcenie pierścieniami, ale jakoś tam sobie radę :)