Ze świata filmu

Ciekawostki filmowe #1

Rozpoczynam cykl krótkich artykułów na temat ciekawostek ze świata kina.

Sukces Paranormal Activity

Pierwsza część Paranormal Activity nakręcono za 15 tysięcy dolarów. W samym tylko USA film zarobił prawie 100 mln dolarów, co plasuje go wśród jednego z najbardziej dochodowych filmów wszech czasów.

Pierwsze "green" screeny

Jako pierwszy efekty specjalne (podobne do tych z dzisiejszego green screena) zastosował Georges Melies w 1898 roku. Wtedy można by to jednak nazwać black screenem, ponieważ tło wykorzystywane do efektów było czarne. W międzyczasie był blue screen oraz... yellow screen, który wykorzystany był m.in. w filmie Disneya "Mary Popping" (Oskar za najlepsze efekty specjalne). Dopiero pod koniec lat 50. do łask powrócił blue screen, a po blisko 40 latach, zaczęto wykorzystywać najbardziej dziś popularny green screen.

Johnny Depp nie ogląda swoich filmów

Jeden z najbardziej znany aktorów na świecie, Johnny Depp, nie ogląda filmów w których występuje… A przynajmniej stara się nie oglądać, bo nie lubi na siebie patrzeć. W wywiadzie z Davidem Lettermanem powiedział, że najbardziej podoba mu się sama praca na planie. Produkt, który go wychodzi, nie za bardzo go interesuje.

Nieugnięty Charlie Chaplin

Znany z zabawnych ról Charlie Chaplin, aktor i reżyser, kazał powtarzać jedna scenę 342 razy. 20-latka, Virginia Cherrill musiała powtarzać frazę „Flower sir?” w filmie City Lights (dla sprecyzowania, filmie niemym).