Ze świata filmu

Polacy w Hollywood: Jacek Koman

Tym razem będzie nie o reżyserach czy operatorach kamer, ale o aktorze. O aktorze, które uważam, za jednego z lepszych polskich aktorów, choć w Polsce jeszcze do niedawna był mało znany. To Jacek Koman.

Jacek Koman urodził się w Bielsku-Białej w 1956 roku. Jego rodzice byli aktorami, więc swoją przyszłość naturalnie związał również z filmem, choć chciał być archeologiem albo marynarzem. Ukończył wydział aktorskie w łódzkiej filmówce. W 1979 roku zadebiutował w filmie Juliusza Machulskiego „Bezpośrednie połączenie”. Dwa lata później wyjechał do Austrii, a później do Australii (tydzień przed wprowadzeniem stanu wojennego), gdzie osiadł na stałe. Przez pierwsze 7 lat nie kontynuował zawodu aktora. Choć występował w wielu znanych filmach, był mało znany w Polsce. Może dlatego, że zazwyczaj grał role drugoplanowe.

Pierwszy raz zauważyłem Jacka Komana w filmie Moulin Rouge. Od razu zwrócił moją uwagę, bo zagrał (i zaśpiewał) świetnie. Dopiero potem dowiedziałem się, że to Polak. Kilka lat później ponownie w filmie Baza Luhrmanna zagrał u boku Nicole Kidman w filmie Australia. W 2009 pojawił się na ekranach polskich w kin w filmie Kochaj i tańcz, a w 2012 roku polscy widzowie mogli go bliżej poznać w serialu Lekarze, gdzie gra rolę lekarza. Występował u boku znanych hollywoodzkich aktorów, takich jak Nicole Kidman, Michael Caine, Julianne Moore, Kate Blanchet, Ewan McGregor, Daniel Craig, Hugh Jackman, Nicolas Cage. Ostatnio aktora można było oglądać w serialu Top of the Lake. W przyszłym roku zagra u boku Ewana McGregora w filmie Son of a Gun.

Na koniec akcent humorystyczny ;)