Ze świata filmu

Polacy w Hollywood: Roman Polański

To jeden z najbardziej znany polskich filmowców. Znany i ceniony na całym świecie reżyser współpracował z wieloma topowymi aktorami i stworzył wybitnych znanych filmów. Jego życiorys jest wręcz skompany ciekawymi historiami, skandalami i zbiegami okoliczności.

Roman Polański urodził się w 1933 roku w Paryżu, we Francji. Gdy miał 3 lata przeniósł się z rodzicami do Krakowa. Wojna zastałą go w Warszawie, wktótce potem wrócił do Krakowa, gdzie jako Żyd mieszkał w getcie. Był przechowywany przez opłaconych przez jego ojca ludzi. Ci jednak po paru tygodniach oddali chłopca innej rodzinie bojąc się konsekwencji. Dzięki nowej rodzinie Polański poznał kino, gdzie wybierał się razem z Mietkiem, swoim rówieśnikiem.

Swoją przygodę, która wkrótce przerodziła się w reżyserię filmową, rozpoczął grając jako nastolatek w teatrze. Starał się dostać do kliku szkół filmowych na wydział aktorski, ale nigdzie nie chciano go przyjąć ze względu na pochodzenie. W 1954 roku dostał się na reżyserię w łódzkiej filmowce, jednak nie zdobył dyplomu. Jego pierwszy pełnometrażowy film Nóż w wodzie otrzymał nominację do Oscara, choć obraz został źle przyjęty w Polsce. Roman Polański wyjechał najpierw do Francji, później do Wielkiej Brytanii, aż w końcu znalazł się w Hollywood. Tam w 1967 roku nakręcił film Nieustraszeni pogromcy wampirów (Dance of the Vampires), gdzie zagrała jego przyszła żona Sharon Tate.

Z jego żoną wiąże się przykra historia. W 1969 roku, aktorka będąc w dziewiątym miesiącu ciąży, zginęła w swoim domu w Beverly Hills wraz z czwórką przyjaciół, z rąk członków sekty przewodzonej przez Charles Mansona (matka Polańskiego również została zamordowana przez nazistów będąc w ciąży). W tym czasie Sharon Tate właśnie zakończyła pracę na planie filmu Oko diabła, w którym na ekranie odprawiała satanistyczne rytuały. Co ciekawe, przed zabójstwem Roman Polański reżyserował horror Dziecko Rosmary, w którym chciał by główną rolę zagrała właśnie Sharon Tate. Kolejny horror, Polak nakręcił dopiero w 1999 roku.

W 1974 roku nakręcił Chinatowna z Jackiem Nickolsonem, który nominowany był do Oscara i uważany jest za jedno z największych dzieł kina. Reżyser współpracował również z takimi aktorami jak Harrison Ford, Jodie Foster, Kate Winslet, Piercem Brosnanem, Adrienem Brody, Johnym Deppem, Emmanuelle Seigner (aktualna żona)… można by wymieniać i wymieniać.

Ci młodsi pamiętają pewnie takie filmy Ghost Writer (Autor widmo) czy Pianista, za którym w 2002 roku Polański otrzymał Oscara za najlepszą reżyserię. Polski reżyser był wielokrotnie nagradzany i nominowany do Oscarów, Złotych Globów, czy wyróżniany na festiwalu w Cannes. Wystarczy spojrzeć na listę w serwisie filmweb.pl.

W życiorysie Romana Polańskiego (1978) pojawiła się, pewnie wszystkim znana, sprawa o zgwałcenie 13-latki. Polański przyznał się do stosunków seksualnych z nieletnią, ale zalecono tylko nadzór sądowy nad reżyserem. Mimo to trafił do więzienia, z którego po jakimś czasie został zwolniony. Sędzia jednak zmienił zdanie i ponownie chciał osadzić Polańskiego w więzieniu. Wtedy reżyser postanowił wyjechać ze Stanów Zjednoczonych.

W 2009 roku, po przylocie do Szwajcarii, Roman Polański został zatrzymany w związku ze sprawą gwałtu. Najpierw został osadzony w więzieniu, a później oczekiwał na decyzję o ekstradycji do USA w swoim domu w Alpach. Prawie po roku, areszt domowy zakończył się i Polański został wypuszczony.

Roman Polański jest uznawany za jednego z najwybitniejszych reżyserów na świecie. Nie jest tylko reżyserem, sam niejednokrotnie występował w swoich filmach.

Ja nie kręcę filmów dla określonej grupy. Staram się robić wręcz przeciwnie. Chcę, by moje filmy był dla wszystkich. Przed laty byłem w kinie w Bangkoku. Takim olbrzymim, na chyba tysiąc miejsc. Oglądałem tam film, który bawił publiczność w fenomenalny sposób. Wszyscy śmiali się, płakali. Wtedy zrozumiałem, jakim kino jest wspaniałym środkiem do przekazywania idei. mówił Polański w wywiadzie dla NaTemat.pl

W 2011 powstał film dokumentalny opowiadający o Romanie Polańskim - Roman Polański: Moje życie. Reżyser porusza w nim tematy intymne, których wcześniej starał się unikać.