Pozostałe

Czy warto używać dodatkowych pictures styles w lustrzankach Canona?

Warto! A poniżej napiszę dlaczego, oraz co to są tak właściwie te style obrazu. Zobaczysz też porównanie dwóch najpopularniejszych profili w zestawieniu ze standardowym stylem Canona.

Lustrzanki cyfrowe mają wbudowane style, np. neutralnym, krajobraz, portret itd. Możnaby rzecz, dla każdego coś miłego. Po co więc używać innych? Większość tych nieoryginalnych stylów tworzona jest po to, by uzyskać większy zasięgu tonacji kolorów. Uzyskanie większej dynamiki kolorów tak na prawdę wiąże się ze zmniejszeniem kontrastu. Ale po co ktoś chciałbym mieć mniejszy kontrast? Przecież obrazki z większym kontrastem wyglądają w większości przypadków lepiej. Odpowiedź jest prosta.

Picture style stosowany jest nie po, ale przed zapisem do pliku. Dlatego zapisywany obraz trafi do pliku już z większą paletą kolorów. To nie to samo co nagranie kontrastowego ujęcia i potem odjęcie kontrastu w programie. Tych kolorów po prostu się już nie odzyska. Taki zabieg pozwoli nam w postprodukcji na większą kontrolę barw. Gdybyśmy nagranemu materiałowi na "standard" obniżyli kontrast w programie, część bieli i czerni niestety nie zostanie przywrócona, a będzie tylko cyfrowo podbita (przez co pojawią się zakłócenia). 

Dzięki wgraniu picture style o niskim kontraście (tzw. flat, czyli płaski styl) mamy po prostu większy wybór w postprodukcji. Czerń nie będzie tak czarna, a biel tak biała. To pomoże nieraz uniknąć np. przepalenia nieba (czyli zbyt jasnego jego rozświetlenia). Kontrast zawsze można podkręcić w programie i to dokładniej, używając np. RGB Curves. Oprócz samego niskiego kontrastu, picture style nieco inaczej odbiera barwy. W zależności od konkretnego stylu, nie zawsze są to aż tak widoczne różnice, ale warto potestować i wybrać ten ulubiony. Najpopularniejszym dla lustrzanek Canona jest Technicolor Cinestyle, a po nim chyba Marvel Cine. Jest też sporo innych - niektóre są darmowe, niektóre płatne (ale nie kosztują dużo).

Zobacz powyższe przykład. Na pierwszym standardowym stylu Canona, widać u góry po lewej przepalenie obrazu. Na drugim i trzecim przykładzie wygląda to zdecydowanie lepiej. Oczywiście ujęcia te były robione na tych samych ustawieniach i nie były dodatkowo wyostrzane (i tu właśnie widać, że niestandardowe style nie są tak ostre).

Minusem dodatkowych stylów jest zazwyczaj to, że gorzej się na nich ostrzy. A to dlatego, że zmniejszają one ostrość obrazu. Z drugiej strony to jednak plus, bo za bardzo wyostrzone filmy nie wyglądają dobrze na dużym ekranie. Poza tym, wyostrzyć obraz można zawsze w postprodukcji. Mniejsza ostrość pozwoli też zredukować nieco effect moire.

Warto dodać, że sam Canon wypuścił niestandardowe style, które pobrać można z ich strony. Jak je wgrać? Tutaj poradnik od Canona.