Filmowanie

Jak ciekawiej montować filmy? Kilka wskazówek

Montaż - jeden z najważniejszych, choć chyba trochę pomijany, element filmu. To właśnie nim dziś się zajmiemy. Opowiem o kilku rzeczach, które dobry montażysta powinien mieć w swoim warsztacie.

Montaż pod muzykę

Styl często używany do teledysków, filmów promocyjnych czy wideo z imprez. W filmie nieco rzadziej, ale też się zdarza. Polega on na cięciu ujęć w rytm muzyki. Zobacz poniższy przykład. Co prawda do muzyki montowany jest właściwie tylko początek filmu, ale nie umiałem na szybko znaleźć nic lepszego.

Nakładanie dźwięków / L-Cut

Przeciętny widz raczej nie zwraca na to uwagi, ale bardzo często zdarza się tak, że najpierw słyszymy dźwięk z kolejnej sceny, a dopiero później jej obraz. Podobną rzecz można zaobserwować na początku filmu, kiedy pokazywane są jeszcze napisy na czarnym tle, a już słychać odgłosy otoczenia. Na przykład jak w wideo Philipa Blooma. To samo dotyczy scen z dialogami. Kiedy jedna osoba mówi, kamera wcale nie musi być skierowana od razu na nią. W przykładzie poniżej czasem ciężko to zauważyć, ale jest to bardzo często używane.

Kontrast

Sprawdza się bardziej w filmach, niż w wideo innego typu. Jak nazwa wskazuje, zestawia się dwie (lub więcej) opozycyjne do siebie sceny. Na przykład, zestawienie sceny porodu ze sceną zabójstwa. Oczywiście ujęcia te mogą być przeplatane wielokrotnie, a nie tylko raz. Często wiąże się z tym również, pewien rodzaj nakładania dźwięków - wstawienie jednej i tej samej ścieżki dźwiękowej do obu tych scen.

Paralelizm

Chodzi o zestawienie obok siebie dwóch (lub więcej) scen, które dzieją się w tym samym czasie, ale w innych miejscach. Zobacz przykład z filmu The Godfather, gdzie oprócz paralelizmu wykorzystany jest również kontrast (kościół i sceny zabójstw).

Przekształcenie

Niektórzy zaliczają je do paralelizmu, ale ja wolę je rozdzielać. Tutaj chodzi o zestawienie ze sobą dwóch wizualnie podobnych ujęć. Jak na przykład w filmie Indiana Jones, kiedy najpierw główny bohater jako młody chłopak nakłada kapelusz, by chwilę później ukazać się na ekranie już jako dorosły mężczyzna (również z kapeluszem). Jeśli ktoś odglądał Breaking Bad to być może zauważył wiele podobnych zabiegów, szczególnie w trzecim sezonie. Oprócz tego, że przekształcenie może być wizualne, może być też tylko dźwiękowe (kiedy jeden dźwięk zmienia się w drugi, podobny) lub wizualno-dźwiękowe.

Mam nadzieję, że te kilka wskazówek pomoże Ci w ciekawszym montowaniu filmów. Pamiętaj jednak, by montaż dobierać odpowiednio do historii, którą chcesz przekazać. Używaj tych zabiegów z głową.