Janusz Kamiński (po lewej) ze Stevenem Spielbergiem (po prawej) na planie filmu o Indianie Jonesie
Ze świata filmu

Polacy w Hollywood: Janusz Kamiński

Janusz Kamiński to jeden z najbardziej utytułowanych polskich filmowców. Uważany jest za jednego z najlepszych hollywoodzkich operatorów filmowych. Nie dziwne więc, że jest dwukrotnym laureatem Oscara.

Janusz Kamiński urodził się w 1959 roku w Ziębicach na Dolnym Śląsku. Dzieciństwo i młodość spędził w Polsce. Do Stanów Zjednoczonych wyjechał w 1981 roku, gdzie studiował w Columbia Collega w Chicago. Tam zdobył tytuł magistra Amerykańskiego Instytutu Filmowego. Później przeprowadził się do Los Angeles. Swoją karierę jako operator rozpoczynał kręcąc horrory klasy B.

Można powiedzieć, że swoją sławę zawdzięcza reżyserowi Stevenowi Spielbergowi. To właśnie on, po obejrzeniu filmu Dziki Kwiat, w którym Janusz Kamiński odpowiedzialny był za zdjęcia, postawił na polskiego operatora. Do tej pory pracuje z nim prawie przy każdym filmie.

Spośród wszystkich autorów zdjęć, z którymi pracowałem, Janusz jest z pewnością najlepszy. Gdy go poznałem, uświadomiłem sobie, że oto stoi przede mną prawdziwy artysta. Przy pomocy odpowiedniego oświetlenia jednego dnia tworzy obrazy niczym Chagall, kiedy indziej jak Goya czy Monet. Pomyślałem: "Muszę zatrzymać tego faceta przy sobie"mówił Steven Spielberg w wywiadzie dla serwisu stopklatka.pl

Polak pracował przy filmach takich jak Szeregowiec Ryan, Lista Schindlera, Raport Mniejszości, Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki, Terminal czy Lincoln.

Kamiński ma na swoim koncie za najlepsze zdjęcia do filmu "Szeregowiec Ryan" oraz "Lista Schindlera", a także wiele nominacji. Otrzymał m.in. wyróżnienie w kategoriach technicznych za film "Motyl i skafander" na festiwalu w Cannes. W 1994 roku otrzymał również nagrodą za zdjęcia do filmu "Lista Schindlera" od Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych.

Zapewne jeszcze nie raz usłyszymy o nominacji Polaka do Oscara.