fot. filmpolski.pl
Ze świata filmu

Holland i Wajda powalczą o Oskara?

Agnieszka Holland i Andrzej Wajda mogą walczyć o Oskara. Bowiem do kategorii filmu zagranicznego zgłoszone zostały filmy "Gorejący krzew" i "Wałęsa: Człowiek z nadziei".

Do Oskara każdy kraj może wystawić tylko jednego kandydata do walki o nagrodę amerykańskiej akademii filmowej. Dlaczego więc filmy dwójki polskich reżyserów znalazły się na tej liście? Ano dlatego, że film "Gorejący krzew" Agnieszki Holland został zgłoszony przez Czeską Akademię Filmową i Telewizyjną. Nic dziwnego, film był produkcją czeską i opowiada historię Czecha, Jana Palacha, który w proteście przeciwko agresji wojsk dokonał aktu samospalenia (film jest oparty na faktach). Dodatkowo przecież reżyserka ukończyła właśnie szkołę filmową w czeskiej Pradze. Warto dodać, że to pierwszy raz, kiedy Czesi do oskarowej rywalizacji wystawili film nieczeskiego reżysera.

Filmu Andrzej Wajdy "Wałęsa: Człowiek z nadziei" chyba nie trzeba przedstawiać. To po prostu historia Lecha Wałęsy i walki z komunizmem. Warto wspomnieć, że Andrzej Wajda otrzymał już raz Oskara - honorową nagrodę za całokształt twórczości. Za to film "W ciemności" Agnieszki Holland, w 2012 roku był nominowany do Oskara. Niestety go nie zdobył.

To dobry znak dla naszego kina, że dwoje polskich filmowców ma szanse brać udział w tak ekskluzywnym konkursiekomentuje dla PAP Agnieszka Holland

To oczywiście jeszcze niepewne, czy te dwa filmy będą ze sobą konkurować. Decyzję w tej sprawie podejmie Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Też się cieszę, że polscy filmowcy doceniani są na świecie. Uważam, że mamy bardzo wielu utalentowanych ludzi. Niestety w Polsce nie mamy tak dobrze rozwiniętego przemysłu filmowego, dlatego nie wszyscy wybijają się na arenę międzynarodową.

Więcej o znanych Polakach możesz przeczytać w serii "Polacy w Hollywood" na KameraAkcja.com.