Ze świata filmu

Technologia mnie zadziwia. Czarnoksiężnik z Oz, z 1939 roku w 3D!

Branża filmowa cały czas się rozwija. Mieliśmy "kolorowanie" czarno-białych filmów, konwersja obrazu starych filmów na jakość HD, a teraz jeszcze "płaskich" filmów na 3D. Czego chcieć więcej?

Dziś trafiłem na informację (zapewne nie nową), o tym, że "The Wizard of Oz" ("Czarnoksiężnik z Oz") z 1939 roku będzie w 3D. Pierwsze kinowe pokazy rozpoczęły się w kinach IMAX 20 września i prawie dwa tygodnie. Wytwórnia filmowa Warner Bros zdecydowała się wydać film na DVD (2D) oraz Blu-ray (3D). Wszystko to z okazji 75. rocznicy powstania jednego z najbardziej znanych filmów wszechczasów.

Prace nad konwersją filmu do 3D trwały 10 miesięcy. Najpierw trzeba było zeskanować taśmę filmową i wyczyścić. Potem wprowadzona została do cyfrowej obróbki. Każde ujęcie zostało rozpisane na warstwy. A było ich nie mało bo miejscami nawet ponad 200. Kolejnym etapem była korekcja kolorów, oczywiście na ekranie 3D. Poprawiony został również dźwięk.

Jesteśmy bardzo podekscytowani, że mogliśmy przekonwertować stary, kultowy film. Byliśmy świadomy, że konwertując tak znane dzieło w 3D, nie wszystkim mogło się to spodobać. powiedział Chris Del Conte, który nadzorował prace nad konwersją filmu

Nie jestem jakimś super-zwolennikiem 3D, ale to na pewno ciekawa rzecz przekształcić stary film w coś nowoczesnego. To też dobra okazja do tego by obejrzeć film i może zobaczyć jak kiedyś kręciło się filmy - co pozostało ze starej kinematografii, a co już odeszło w niepamięć.

Trailer i inne informacje na temat "Czarnoksiężnika z OS" możesz znaleźć na oficjalnej stronie www.thewizardofoz.warnerbros.com.