fot. Młodzi i Film / materiały prasowe
Ze świata filmu

Polacy w Hollywood: Sławomir Idziak

W drugim artykule z serii "Polacy w Hollywood" przybliżę sylwetkę znanego operatora filmowego, Sławomira Idziaka. Na pewno słyszeliście o jego nominacji do Oscara za zdjęcia do filmu Helikopter w ogniu (Black Hawn Down).

Sławomir Idziak urodził się w Katowicach. Skończył wydział operatorski łódzkiej filmówki. Współpracował z takimi reżyserami jak Krzysztof Kieślowski, Jerzy Kawalerowicz, Andrzej Wajda czy Krzysztof Zanussi. W latach 90. zaczął tworzyć filmy w Stanach Zjednoczonych. Miał tak okazję współpracować m.in. z Ridleyem Scottem przy filmie Helikopter w ogniu. Film otrzymał Oscara za najlepszy dźwięk oraz montaż. Był również nominowany w kategorii za najlepsze zdjęcia oraz reżyserię. Sławomir Idziak na planie filmowym współpracował z takimi aktorami jak Ewan McGregor, Keira Knighley, Daniel Radcliff, Meg Ryan, Uma Thurman czy Russel Crowe. Polak jest również autorem zdjęć do takich filmów jak Harry Potter i Zakon Feniksa, Dowód Życia czy też 1920 Bitwa Warszawska i Trzy kolory: Niebieski.

W 2012 roku, otrzymał od prezydenta Bronisława Komorowskiego, Order Odrodzenia Polski - nagrodę przyznawaną za wybitne osiągnięcia na polu m.in. kultury. Sławomir Idziak często pojawia się na różnych festiwalach, które promują twórców filmów. Jest pomysłodawcą Film Spring Open, organizowanych co roku warsztatów dla filmowców. Jest również zwolennikiem nowych technologii i internetu, który uważa, że wkrótce stanie się najważniejszą platformą dystrybucji filmów. Zachęca ludzi do kręcenia filmów, nawet jeśli jest to  telefonem komórkowym z wbudowaną kamerą.

Takim charakterystycznym przykładem mógłby być dom naprzeciwko. W chwili, gdyby zaczął się palić, pewnie bardzo szybko sięgnąłby pan po swój telefon, aby to zarejestrować. Natomiast nie przychodzi panu do głowy, że można wykorzystać to urządzenie równie efektywnie w inny sposób. (...) Zaryzykuję nawet twierdzenie, że gdyby ktoś cierpliwie zaczął obserwować życie swojego dziecka od urodzenia, mógłby powstać fascynujący dokument, którego nie zrobi żaden zawodowiec, bo nigdy nie poświęciłby na to tyle czasu (…) To zagrożenie  polega na tym, że w tej chwili jest tysiąc możliwości robienia filmów tanio i pokazywania ich w internecie. To przeraża twórców przyzwyczajonych do starego systemu. Ludzie, którzy ułożyli sobie życie w tym fachu (nie chodzi mi o wybitnych reżyserów i operatorów, tylko o tysiące rzemieślników - specjalistów, którzy przyzwyczaili się pracować w określony sposób), naturalnie obawiają się, że staną się niepotrzebni. Kiedy mają za plecami to tchnienie nawałnicy nadchodzących zmian, robią nerwowe ruchy. Stąd arogancja i ostracyzm wobec nowych metod, zwłaszcza kamery w telefonach komórkowych.- mówi Sławomir Idziak w wywiadzie dla Onet.pl

Prowadzi wideoporadnik o filmowaniu Filmoffka, który można obejrzeć na YouTube.

A tu możecie zobaczyć wypowiedzi filmowców, aktorów na temat Sławomira Idziaka: