fot. magiclantern.fm
Sprzęt

Magic Lantern - pozycja obowiązkowa

Pewnie większość z Was korzysta lub przynajmniej słyszała o Magic Lantern. To dodatkowe oprogramowanie, które lustrzanki Canona wyposaża w niedostępne wcześniej funkcje, przydatne dla filmowców i fotografów.

Na wstępie zaznaczę, że Magic Lantern (ML) to oprogramowanie nieoficjalne. Dlatego jeśli zdecydujesz się na jego zainstalowanie, robisz to na własną odpowiedzialność. Instalacja jest bardzo prosta. Ja używam Magic Lantern już od dawna i chyba bez niego teraz nie mógłbym się obejść.

Nie będę omawiał całego oprogramowania, ale skupię się na funkcjach z których ja korzystam. Jako, że korzystam z Canona 550D nie mam podglądu poziomu audio. I tutaj Magic Lantern jest wybawieniem. Nie tylko pokazuje monitor audio, ale również udostępnia opcje ustawienia poziomu głośności, cyfrowego podbicia, a także AGC czy automatycznego podbicia głośności (domyślnie włączone, w większości przypadków nie jest dobre).

Kolejną bardzo pomocną funkcją przy nagrywaniu wideo jest fokus peaking. Czasami ciężko stwierdzić czy ostrość, którą ustawiliśmy jest odpowiednia. Magic Lantern wyświetla na ekranie małe kropki, które pokazują obszary, na które nastawiona jest ostrość. Niestety, przynajmniej w tej wersji ML, którą ja używam funkcja nie działa już w trakcie nagrywania, a tylko przed włączeniem przycisku record.

Następna funkcją z której często korzystam jest ISO. Tańsze canonowskie lustrzanki nie oferują niestety ograniczony wybór ISO - np. 200, 400, 800, 1600. Nie znajdziemy np. ISO 320 czy 1250. Ale dzięki Magic Lantern taki wybór jest możliwy.

Kolejna funkcja również dotyczy tańszych lustrzanek Canona. Chodzi o temperaturę koloru. Standardowo do wyboru mamy dzień słoneczny, pochmurny, lampy itd. W wyższych modelach możemy już dobierać temperaturę kolorów w stopniach Kelvina. ML udostępnia również taką możliwość dla wszystkich DSLR-ów.

Dodatkowe funkcje to np. zmiana bitrate'u video, nagrywanie w RAW (niestety w okrojonej rozdzielczości) czy automatyczny follow focus. Dodatkowy możliwości jest na prawdę wiele, a oprogramowanie ciągle jest rozwijane. Moim zdaniem to obowiązkowy dodatek dla osób, które używają, szczególny tych tańszych, lustrzanek Canona.