Ze świata filmu

Polacy w Hollywood: Agnieszka Holland

Rozpoczynamy cykl "Polacy w Hollywood". Będę w nim przedstawiał sylwetki Polaków związanych z filmem, którzy zawędrowali do Hollywood i odnieśli tam sukces. Cykl otworzy reżyserka Agnieszka Holland.

Agnieszka Holland urodziła się w Warszawie, lecz szkołę filmową ukończyła w Pradze. Swoje pierwsze filmy zaczynała tworzyć w latach 70. Już wtedy współpracowała m.in. z Krzysztofem Zanussim i Andrzejem Wajdą.

W stanie wojennym wyjechała za granice, gdzie kręciła filmy, które później zdobywały wiele nagród na międzynarodowych festiwalach. Była trzykrotnie nominowana do Oscara. Najpierw w 1985 roku za najlepszy film obcojęzyczny "Gorzkie Żniwa", w 1991 roku za scenariusz "Europa, Europa" i niedawno, w 2011 roku, za film "W ciemności".

Jej filmy reprezentują szkołę tzw. kina moralnego niepokoju, gdzie bohaterowie często muszą stawać przed trudnymi wyborami. Poruszane są wątki międzyludzkie, społeczne, a także polityczne i religijne. Nie jest to kino komercyjne.

Agnieszka Holland bardzo często sama pisze scenariusze do swoich filmów. Napisała również kilka scenariuszy dla Andrzeja Wajdy. 

Osoby które z nią współpracują mówią o niej, że jest niezależna i twarda, ale też bardzo empatyczna. Miała okazję współpracować m.in. z Leonardem DiCaprio, Edem Harrisem czy Diane Kruger. Reżyserowała również odcinki takich seriali jak "Dowody zbrodni" (Cold Case) i "Dochodzenie" (The Killing).

Nigdy nie miałam żadnej strategii kariery, co może jest błędem. Może powinnam myśleć o konsekwencjach pewnych wyborów. Nigdy nie marzyłam o karierze w Hollywood. Przeciwnie, moja wrażliwość jest bardzo daleka od fabryki snów - mówi polska reżyserka, w wywiadzie dla Onet.pl

Bardzo ciekawy wywiad z Agnieszką Holland, zrealizowany przez TVP, możesz obejrzeć poniżej: