Sprzęt

Legendarny Zenit wypuszcza aparat cyfrowy z obiektywem F1.0

Marka Zenit jest doskonale znana fotografom ery analogowej. Sowiecka, a teraz rosyjska już firma wypuściła pierwszy w swojej historii aparat cyfrowy - Zenit M. Aparat nagrywa również video.

Zenit we współpracy z firmą Leica stworzyła limitowaną edycję aparatu Zenit M. Wnętrze aparatu pochodzi od Leici, natomiast całość obudowana jest w starym, zenitowskim stylu. Aparat wizualnie prezentuje się gustownie. A co z parametrami?

Jeśli chodzi o video, nie można tutaj mówić o rewolucji. Można było się tego spodziewać, szczególnie, że jest to limitowana edycja aparatu, a sam aparat skierowany jest bardziej do fotografów niż filmowców. Nie mniej jednak, w zestawie znajduje się dobrej jakości obiektyw Zenitar 35mm F1.0, który powinien zadowolić wszystkich.

Sam aparat jest pełnoklatkowy (CMOS) i posiada 24MP. Aparat nagrywa video niestety tylko w trybie Full HD, w 24 lub 25 klatkach i formacie Motion JPG. Rozpiętość ISO to 200 - 6400. Osoby, które profesjonalnie zajmują się filmowaniem raczej ominął ten aparat. Sięgną po niego raczej fani marki i amatorzy fotografii, dla których filmowanie będzie tylko dodatkiem.

Wyprodukowano tylko 500 sztuk Zenita M. Cena może odstraszać. To 5500 euro czyli około 23 000 złotych. Co napawa optymizmem to to, że obie marki chcą dalej ze sobą współpracować. Być może w przyszłości zobaczymy aparat dedykowany do video.