fot. materiały prasowe
Sprzęt

Canon wypuścił pełnoklatklowy bezlusterkowiec

Canon EOS R to nowy aparat od Canona. Pierwszy bezlusterkowiec z pełną klatką. Od czasu premiery minęło trochę czasu, a pierwsze opinie nie zachwycają fotografów i filmowców.

Canon EOS R (R jak rewolucja) nie jest rewolucyjnym aparatem. Matryca ma rozdzielczość 30.3 MP i technologię Dual Pixel CMOS AF. Producent zdecydował się tutaj zastosować nowy typ bagnetu - RF. To oznacza, że natywnie nie jest kompatybilny z obiektywami M, EF i EF-S. Na szczęście możliwe jest dołączenie adaptera, który pozwoli na podpięcie obiektywów EF i EF-S.

Aparat nagrywa w rozdzielczości 4K (30 klatek na sekundę) z bitratem 480mbps. Poprzez HDMI można wyprowadzić sygnał 10-bitowy 4:2:2. Wyposażony jest m.in. w WIFI, a reszta parametrów nie odbiega specjalnie od innych bezlusterkowców na rynku. Mimo, że aparat jest pełnoklatkowy to nagrywanie w 4K x1.7 crop.

Podczas premiery Canona EOS R pokazano również cztery nowe obiektywy z bagnetem RF - 28-70 mm f/2L USM, 50 mm f/1.2L USM, 35 mm f/1.8 Macro IS STM oraz 24-105 mm f/4L IS USM.