Zdjęcie z planu filmu Act of Valor (Akt odwagi)
Sprzęt

DSLR w profesjonalnych produkcjach filmowych

Aparaty cyfrowe z możliwością nagrywania wideo wkroczyły już na dobre do branży. Bardzo często DSLR-ów używają na przykład osoby zajmujące się ślubnym wideo czy też kręceniem teledysków. Czy jednak w profesjonalnych hollywoodzkich produkcjach używa się tego sprzętu? Jak się okazuje, tak i to coraz częściej.

Canon 5D Mark II - aparat legenda. To dzięki niemu filmowanie DSLR-ami stało się tak popularne. Niektórzy z Was być może słyszeli, że to właśnie ten model był używany do kręcenia ostatniego odcinka serialu Dr House. W tej produkcji używano dwóch obiektywów - 24-70 mm f/2.8 i 70-200 mm f/2.8. Materiał zapisywany był na 18-gigabajtowych kartach CompactFlash.

Greg Yaitanes, reżyser Dr House'a wychwalał sprzęt Canona. Powiedział, że ze względu na wielkość sprawdza się świetnie w ciasnych pomieszczeniach. Szczególnie spodobała mu się płytka głębia ostrości, którą tak łatwo da się osiągnąć.

Kolejnym filmem w którym lustrzanki odegrały główną rolę jest Act of Valor (Akt odwagi). To opowieść o elitarnej jednostce żołnierzy, która zostaje wysłana na tajną misję odzyskania porwanej agentki CIA. To film akcji, i skorzystanie z DSLR-ów jak najbardziej tutaj się sprawdzi. Dlaczego? Dlatego, że wiele ujęć jest dynamicznych, w ruchu, a do tego potrzebny jest mobilny sprzęt. Canon 5D Mark II jak najbardziej tutaj się sprawdził. Film był kręcony w 70% właśnie tym aparatem. Choć podczas przeszukiwania internetu znalazłem zdjęcia na którym ekipa wykorzystywała również Canona 7D. Tutaj możecie zobaczyć making of z tego filmu.

Bardziej znanym kinowym filmem był Iron Man 2. I tutaj ponownie sprawdziła się mobilność aparatu Canona. Matthew Libatique odpowiedzialny za zdjęcia, użył go do scen, które rozgrywały się na Grand Prix. Choć akurat tutaj aparat przymocowany był do bolidu i wykorzystany do kręcenia… tła, które później w postprodukcji zmontowane było razem z pojazdem Tony'ego Starka. Zawsze coś :)

Te same aparaty (5D Mark II, 7D i 1D Mark IV) Matthew Libatique wykorzystał w filmie Black Swan (Czarny łabędź). 

- Użyliśmy Canona 7D i 1D Mark IV podczas wszystkich scen w metrze. Mogłem nosić 7D przy sobie i kręcić ujęcia cały dzień z małą ekipą - mówi Matthew Libatique.

Pozostałymi filmami w których używano DSLR-ów Canon to np. Captain America, Searching for Sonny, 24 (sezon 8) czy Red Tails. Jak widać jest tego całkiem dużo w profesjonalnych produkcjach filmowych.