fot. pexels
Pozostałe

Chcesz filmować dronem? Lepiej przeczytaj

Filmowanie z dronów przeżywa od kilku lat rozkwit. Ci, którzy myśleli, że mogą latać i filmować bez ograniczeń są w błędzie. Latanie dronem jest teraz uregulowane prawnie, a jak wiadomo nieznajomość prawa szkodzi. Na temat filmowania dronami rozmawiam z Michałem Zawadzakiem z swiatdronow.pl.

Kilka lat temu, gdy rozpoczynał się "boom dronowy", prawo w Polsce nie było uregulowane pod tym kątem. Jak to wygląda teraz?

Prawo dotyczące bezzałogowych statków powietrznych w Polsce jest obecnie bardzo dobrze uregulowane - śmiało można stwierdzić, że na tle innych państw europejskich możemy być wzorem do naśladowania. Najnowsze rozporządzeniem aktualizujące poprzednie prawo z 2013 roku weszło w życie jesienią 2016. W większości przypadków zasady lotów dronów są jasno opisane i zadowalające dla operatorów dronów.

Czy zezwolenia obsługę dronów dotyczą również amatorskich, małych dronów, które można kupić w marketach? Nie jest to zastosowanie komercyjne.

Jeśli mowa o "zezwoleniach" w rozumieniu posiadania świadectwa kwalifikacji UAVO to przede wszystkim trzeba wiedzieć, że rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 8 sierpnia 2016 r., które aktualnie obowiązuje dzieli użytkowników tzw. dronów na dwie grupy. Pierwsza to modelarze, którzy latają czysto rekreacyjnie i hobbystycznie oraz operatorów dronów, którzy wykorzystują bezzałogowce komercyjnie. Dlatego nie ma większego znaczenia wielkość drona, a jego zastosowanie. Jeśli ktoś kupuje drona zabawkę i chce ją wykorzystywać komercyjnie to zaliczany jest do grupy "operatorów dronów", a nie "modelarzy" i powinien wg prawa mieć świadectwo kwalifikacji UAVO.

Warto wspomnieć jeszcze o kwestiach technicznych, które dość mocno ograniczają używanie różnych modeli dronów w zależności od miejsca ich użytkowania. Drony ważące do 600g są traktowane przez polskie prawo jako zabawki i można nimi latać praktycznie bez ograniczeń z wyjątkiem zachowania odległości minimalnej 1km od lotnisk komunikacyjnych i aeroklubowych (w tzw. strefach CTR/ATZ). Drony cięższe niż 600g podlegają już znacznie większym obostrzeniom.

Chyba wszyscy znamy pierwszą tak sławną sprawę, kiedy to dron wleciał w przestrzeń powietrzną lotniska w Warsawie i spowodował zagrożenie dla samolotów. Co grozi osobie, która lata dronem w tego typu miejscach?

Obecnie dronami cięższymi niż 600g można latać bez spacjalnych pozwoleń dopiero powyżej 6km od granicy lotniska i maksymalnie do 100m wysokości nad poziomem terenu. Wtedy mamy pewność, że nie będziemy stanowić zagrożenia dla samolotów startujących lub lądujących na danym lotnisku. Za złamanie prawa lotniczego (zgodnie z Art. 212, Dział XII, Przepisy karne z Ustawy Prawo Lotnicze) grozi takiej osobie kara pozbawienia wolności do lat 5. Co istotne jest to traktowane jak przestępstwo a nie wykroczenie, dlatego sprawa trafia od razu do sądu, którzy orzeka winę.

Co powinna zrobić osoba, która chcę kupić drona do filmowania? Gdzie się udać na szkolenie i egzamin? Czy takie szkolenie jest obowiązkowe?

Do komercyjnego wykorzystywania bezzałogowców potrzebne jest świadectwo kwalifikacji UAVO (VLOS - do lotów w zasięgu wzroku lub BVLOS - poza zasięgiem wzroku). Aby uzyskać takie świadectwo należy zdać państwowy egzamin teoretyczny i praktyczny, posiadać ubezpieczenie OC oraz przejść specjalne badania lekarskie z orzeczeniem bez przeciwskazań do lotów dronami. Od 6 listopada zeszłego roku szkolenia na kandydatów na operatorów dronów nałożono również obowiązek przejścia szkolenia UAVO świadczonego przez prywatne podmioty uprawnione do szkolenia. Na szkolenie można zatem udać się do najbliższej firmy, która świadczy takie usługi i - co ważne - jest wpisana na listę podmiotów szkoleniowych Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Obecnie takich podmiotów w Polsce jest około 50-ciu. Egzaminy są najczęściej organizowane dla kandydatów przez same szkoły, więc tym specjalnie nie trzeba się osobiście zajmować.

Ile kosztuje takie szkolenie oraz egzamin?

Koszt pełnego szkolenia teoretycznego i praktycznego (minimum 14h wykładów, zajęcia symulatorowe oraz loty normalnymi dronami) to około 1700zł - czasem więcej czasem mniej w zależności od danego ośrodka, bo nie jest to kwota regulowana odgórnie prawem. Stałe są za to koszty egzaminów i wydania dokumentów - na chwilę obecną 201zł, koszty badania lekarskiego - 200zł, dodatkowo dochodzi polisa ubezpieczeniowa - tutaj już cena może być różna w zależności od firmy, w której taką polisę wykupimy. Obowiązuje ona przez rok i na komercyjne wykorzystywanie dronów kosztuje minimum 200zł. Zatem uzyskanie uprawnień UAVO to obecnie koszt od 2300zł wzwyż.

Wiele osób zabiera drona również w podróże. Jak wygląda sprawa filmowania np. plaż czy miejsc publicznych, także za granicą?

Sprawy filmowania to kwestia skomplikowana ze względu na prywatność i ochronę wizerunku, ale akurat tutaj obowiązują podobne zasady co podczas fotografowania z ziemi. O ile na materiale wideo nie są utrwalane poszczególne osoby z bliska lub poszczególne obiekty prywatne - nie powinno być z tym problemu. Patrząc na sprawę przez pryzmat prawa lotniczego - plaża czy inne miejsce nie jest jakimś wyjątkiem, bo operator drona przede wszystkim musi zwracać uwagę na to, jaka strefa powietrzna rozciąga się nad danym miejscem. Może być tak, że na plaży będziemy sami, wydaje nam się, że nikomu nie będziemy zagrażać lecąc dronem, a może się okazać, że znajdujemy się w strefie lotniska wojskowego MATZ odległego o kilka kilometrów albo np. w strefie parku narodowego, w którym obowiązuje zakaz lotów dronów. Niestety osoba niezaznajomiona z prawem może je złamać całkiem nieświadomie, co nie zwalnia jej z odpowiedzialności karnej. 

Na chwilę obecną EASA (Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego) konsultuje z podmiotami z całej Europy różne pomysły mające uregulować prawo lotnicze dotyczące dronów tak, by w całej Unii było jednakowe. Jednak rozporządzenie unijne, które nałoży jednolite zasady lotów dronów to moim zdaniem kwestia jeszcze około 1-2 lat. Do tego czasu osoby chcące latać w innych krajach (nie tylko unijnych) muszą na własną rękę dowiadywać się o zasadach lotów w danym państwie, a te bywają bardzo różne. W Polsce to prawo jest dość liberalne dla użytkowników dronów, ale np. w Stanach Zjednoczonych istnieje konieczność rejestracji dronów ważących więcej niż 250g. Zatem wybierając się w zagraniczną podróż z dronem w pierwszej kolejności warto zajrzeć na stronę droneregulations.info, ale nie traktować informacji tam zawartych za pewnik - nie są one tak często aktualizowane, jak często zmienia się obecnie prawo lotnicze w kontekście dronów. Warto sięgnąć głębiej na strony internetowe urzędów lotnictwa istniejących w danym państwie.