Pozostałe

Reklama to też film. Zobacz te najlepsze

Co jest najważniejsze w filmie? Nie scenariusz, nie aktorstwo, nie muzyka. Co? Emocje! Dziś przyjrzymy się reklamom, które budują emocje. Podam przykłady kilku, moim zdaniem genialnych reklam.

Emocje są najważniejsze w każdym gatunku filmu, nie zależnie czy jest to film fabularny, reklama czy relacja z imprezy. Oczywiście pewne gatunki muszą być mniej lub bardziej emocjonalne, np. dokument. Tutaj przede wszystkim trzeba przedstawić fakty. Ale dobry dokument to też taki, który ubiera te fakty w dobrą, nacechowaną emocjami historię.

Jaka powinna być dobra reklama? Kreatywna, nowoczesna, efektowna, przedstawiająca produkt? Nie. Każdy kto miał do czynienia z branżą reklamową, powie, że reklama powinna być przede wszystkim zapadająca w pamięć. Liczne badania mówią (i chyba nikomu już tego nie trzeba powtarzać), że ludzie podejmują decyzję nie pod wpływem logiki, ale pod wpływem emocji - czy to w branży reklamowej, czy na co dzień. Dlatego emocja jest najlepszym nośnikiem reklamy i filmu w ogóle. Emocją może być smutek, radość, miłość, tęsknota. Chyba najbardziej zapadającą w pamięć emocją jest… smutek. Nie wiem jak u Was, ale u mnie na pewno. Dlatego też wiele poniższych filmów właśnie na tej emocji się opiera. Najbardziej zapadające w pamięć reklamy są albo smutne, albo śmieszne, albo wzniosłe.

Ja uważam, że najlepiej uczyć się na przykładach, obserwując je i samemu wyciągając wnioski. Dlatego bez zbędnego pisania, podam kilka linków do wybranych przeze mnie reklam.

P.S. Szukając materiałów do tego wpisu natrafiłem na wiele dobrych reklam. Co ciekawe jednak, zdecydowana większość - jakieś 80%, może 90% - to reklamy… azjatyckie.

Może to nie typowa reklama, ale jakby nie był kawał dobrego marketingu.