Ze świata filmu

Mocne i słabe strony polskiego kina

Raczej nie przepadam za polskim kinem. Ilość rodzimych produkcji, którą miałem przyjemność bądź nieprzyjemność oglądać jest mała, a za najlepszą polską komedią wciąż uważam "Samych Swoich". Dlaczego tak jest? Moim zdaniem to przez małą ambicję polskich twórców.

Może użyłem zbyt mocnych słów, ale gdy czasem widzę w TV czy w internecie reklamy polskich filmów to są to głównie słabe komedie romantyczne (czasem wręcz żenujące - patrz: chamskie i wulgarne żarty). Z reguły są dosyć przewidywalne i do siebie podobne. Wiadomo - producent woli dać pieniądze na słabą komedię na którą ludzie pójdą do kina niż na bardziej ambitny film, który nie wiadomo czy się sprzeda.

To co mnie osobiście najbardziej drażni w polskich filmach to słaba jakość dźwięku, głównie dialogów. Zdarza się, że nagrywane postsynchrony brzmią po prostu sztucznie. Słaba jakość efektów wizualnych to kolejna bolączka. A przecież mamy bardzo dobrych specjalistów, którzy pracują nawet dla zagranicznych wytwórni. Ot choćby polski Platige Image, który robi rzeczy naprawdę na światowym poziomie.

Ale nie bądźmy takimi pesymistami - są dobre polskie filmy. Jest ich, wydaje mi się, ciągle za mało. Mamy świetnych aktorów i moim zdaniem bardzo dobrych operatorów, reżyserów - choćby Janusz Kamiński, Agnieszka Holland, Sławomir Idzik, którzy zrobili światowe kariery. Jakość filmów psuje właśnie brak ambicji i zwykła chęć zarobku na filmie. Agnieszka Holland, znana polska reżyserka, również zwraca uwagę na fakt małych ambicji filmów, a konkretniej polskich scenariuszy.

Słabą stroną są scenariusze. Nie tylko same scenariusze i ich sposób pisania - to się poprawiło. Scenariusze obecnie są pisane bardziej profesjonalnie. Natomiast jeśli chodzi o ambicje tematyczne to te filmy są troszkę takie, nie chcę powiedzieć błahe, ale uciekające przed trudniejszymi sprawami czy bardziej oryginalnymi wizjami świata.Agnieszka Holland

Ambitne filmy podobno gorzej się sprzedają. Szkoda tylko, że ciągle na te mniej ambitne chodzi więcej ludzi do kina. Ale tego chyba się już nie zmieni. Choć zauważyłem, że w ostatnich latach przybyło filmów bardziej ambitnych, ale to może dlatego, że bardziej zacząłem się tym interesować.