Filmowanie

Jak oni to kręcą?

Nie, to nie kolejny program telewizyjny :) Od czasu do czasu w filmach przewijają się sceny, które wprawiają w zachwyt filmowców (i nie tylko). Jak więc powstawały tak znane sceny, jak te z "Children of Men" czy "Kontaktu"?

Na pierwszy rzut idzie Children of Man. W filmie znajdziemy właściwie trzy warte uwagi sceny. Tutaj głównym wyznacznikiem jest ich długość. Są to bowiem niewiarygodnie długie mastershoty. Zobaczcie pierwszy i chyba najbardziej imponujący z nich.

Pochwała tutaj należy nie tylko reżyserowi (Alfonso Cuaron) za pomysł, operatorom za ogarnięcie tego wszystkiego, ale też aktorom. Unieść 4-minutową scenę (i tak wymagającą) bez cięć wcale nie jest łatwo. Na potrzeby sceny został zbudowany specjalny samochód z systemem ruchów kamery. Szczegóły możecie zobaczyć tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=cBfsJ7K1VNk (welcome back 240p!). W wideo jest również fragment innej równie ciekawej sceny.

Kolejnym ważnym w kinematografii ujęciem jest scena z filmu "Kontakt" Roberta Zemeckisa. Zobaczcie:

W tym przypadku zapewne wykorzystano zwykłego green screena w miejscu lustra. Później w postprodukcji, przy wykorzystaniu trackingu, podłożono tam wcześniej nagraną scenę. I całość wygląda jakby była jedną częścią, choć w rzeczywistości są to dwie osobno nagrane ujęcia - bieg i otwieranie lustra. Technicznie nie wydaje się to superskomplikowane, ale daje świetny efekt. Podobną rzeczy wykorzystała niedawno TVP: http://www.youtube.com/watch?v=aX5bAbBVZ2k