fot. Canon.com
Sprzęt

W czym lustrzanka jest gorsza od kamery?

Jeśli kupowałeś jakiś czas temu kamerę lub lustrzankę cyfrową to być może zastanawiałeś się nad tym pytaniem. Co jest lepsze do kręcenia filmów? Na pierwszy rzut zobaczmy jakie są minusy popularnych DSLR-ów.

Zarówno lustrzanka jak i kamera mają swoje wady i zalety. Pytanie jakie powinieneś sobie zadać wybierając sprzęt to: "Do czego będą go używał?". Oczywiście, sprzęt nie powinien ograniczać. W końcu chodzi o jego kreatywne wykorzystanie. Jednak dobrze dobrany pozwoli oszczędzić czasu i nerwów.

Odkąd Canon wypuścił aparat 5D Mark II zaczęła się cyfrowa rewolucja w świecie wideo. Był to pierwszy aparat, który oferował funkcję kręcenia filmów z tak dobrą jakością, a przede wszystkim z tak małą głębią ostrości. To właśnie ona w dużej mierze zdecydowała o sukcesie tej lustrzanki. Pięknie rozmazane tło przypomina bardzo ujęcia z profesjonalnego filmu. W tej cenie (mimo że aparat nie jest tani) uzyskanie takiego obrazu nie było do tej pory możliwe. Możliwość zmiany obiektywów i dobra jakość przy słabym świetle to atut lustrzanek… I oczywiście cena. Nie oszukujmy się, najtańszą kamerę z wymiennym obiektywem można było kupić za ponad 20-30 tysięcy, a 5D zdaje się że za 9000 zł (?). To spora różnica.

Ergonomia

Są jednak minusy i jest ich nawet całkiem sporo. Po pierwsze, to nadal aparat i tak właśnie został zaprojektowany. Trzymanie DSLR-a nie jest najwygodniejsze. Dlatego też wiele osób inwestuje w statywy naramienne czy też tzw. rigi. Poza tym brakuje na aparacie przycisków, które pozwolą szybko dostać się do poszczególnych funkcji.

Dźwięk

Lustrzanki małą słabe mikrofony. Nie znajdziemy tam też wejścia XLR na oddzielny mikrofon, które jest standardem w droższych kamerach. W niektórych aparatach, co prawda jest wejście na mini jack, ale przy nagrywaniu słychać szumy. Nie jest to więc najlepsze rozwiązanie, jeśli w twoim materiale ważna jest dobra jakość dźwięku.

Autofokus

W większości lustrzanek jest, ale… jest kompletnie bez użyteczny. Szybciej i dokładniej wyostrzysz obraz manualnie. Dopiero niedawno Canon zapowiedział lustrzankę z "dobrym" autofokus. Z tego co wiem to jeszcze nie ma jej w sklepach. Jednak nie sądzę by autofokus dorównał temu z kamer.

Czas nagrywania

Lustrzanki mają też jeden spory minus w porównaniu do kamer. Nie mogą nagrywać więcej niż 12 minut materiału w jednym pliku. Dlaczego? Jest to ograniczenie kart, które sformatowane są w systemie FAT32. System ten narzuca ograniczenie wielkości pliku do 4GB. Druga kwestia związana jest z prawem Unii Europejskiej. Kamerę od lustrzanki z funkcją nagrywania, według definicji prawnej, różni to, że kamera potrafi nagrywać więcej niż 29 minut 59 sekund ciągłego materiału. Gdyby aparat nagrywał więcej niż ten czas, byłby według prawa kamerą. A za te, producent płaci wyższe podatki, cła czy inne opłaty - szczerze mówiąc, nie wiem, co on tam płaci, ale w przypadku kamer wychodzi po prostu drożej.

Podsumowanie

Do czego więc nie nada się lustrzanka? Do materiałów newsowych, gdzie wiele się dzieje i nie ma czas na ustawianie ostrości, ekspozycji itd. Aparat nie sprawdzi się w sytuacji, kiedy liczy się dobry dźwięk (chyba, że używasz zewnętrznego rekordera).

Kiedy lustrzanka jest dobrym rozwiązaniem? Kiedy masz czas na ustawienie parametrów, w podróży (mobilność to spory plus), kiedy zechcesz używać różnych obiektywów i kiedy nie masz pieniędzy na profesjonalną kamerę.

Osobiście sam jestem wielkim fanem lustrzanek. Sam używam poczciwego już Canona 550D. Trzeba jednak wiedzieć, kiedy kamera sprawdzi się bardziej niż lustrzanka.