Pozostałe

O szkole filmowej z managerem AMA Film Academy

W ubiegłych latach filmy polskich twórców obecne były na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych. Zdobywały wiele nagród, ciesząc się popularnością wśród widzów kina. Wyraźnie widać wzrost zainteresowania kinematografią wśród młodych ludzi, którzy swoją zawodową przyszłość chcą oprzeć na warsztacie filmowym.

Jednak, aby odnieść sukces w branży filmowej czy telewizyjnej oprócz wytrwałości, ciężkiej pracy, kreatywności a przede wszystkim wytrwałości potrzeba warsztatu i umiejętności, które wyróżnią nas z tłumu pasjonatów. 

AMA Film Academy z powodzeniem zajmuje się kształceniem młodych filmowców. Jak wygląda nauka w AMA, kogo można spodziewać się w roli wykładowców i praktyków oraz jakimi sukcesami mogą poszczycić się absolwenci tego wszystkiego dowiecie się z naszego wywiadu. 

Jak wygląda tegoroczna rekrutacja, jakie kierunki proponuje w tym roku AMA?

Na nowy rok akademicki AMA rozszerza swoją ofertę kształcenia. Przede wszystkim otwieramy nowe kierunki w trybie stacjonarnym będące odpowiednikiem kierunków niestacjonarnych. W naszej ofercie znajdziecie:  Aktorstwo, Realizację Dźwięku, Scenariopisarstwo, Reżyserię, Kierunek Filmowy i Operatorsko Oświetleniowy, Montaż i Color Grading oraz Organizację Produkcji Filmowej i Mediów.

Są to kierunki, które mają na celu dać naszym uczniom solidne podstawy, umiejętności tak aby po zakończeniu nauki nie mieli większych problemów ze znalezieniem pracy w wymarzonym zawodzie. Badania PISF wykazały w jakich zawodach filmowych jest największe zapotrzebowanie rynku oraz w jakich zawodach oferta szkoleniowa jest najmniej dostępna - w tych zawodach kształci AMA.

Oczywiście w dalszym ciągu prowadzimy kierunki w trybie niestacjonarnym , które już od lat cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kandydatów: operatorski, postprodukcja obrazu (specjalizacja montaż, color grading/VFX animacja 3D), reżyseria filmowa, aktorstwo filmowe, produkcja filmowa, scenariopisarstwo. Ofertę uzupełniają kierunki podyplomowe: reżyseria i operatorski.  Naszą pełną ofertę można znaleźć na stronie AMA Film Academy.

Nie da się ukryć, że na dzisiejszym rynku pracy bardziej cenione są umiejętności praktyczne niż teoretyczne. Jak duży nacisk kładzie AMA na praktyczną naukę zawodu?

Bardzo duży. Oczywiście teoria jest bardzo ważną częścią edukacji w naszej szkole i nie pomijamy jej, jednak głównie skupiamy się na praktyce. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że w zawodzie filmowca najważniejsze są praktyka i doświadczenie. Zależy nam na tym, aby absolwenci naszej szkoły byli gotowi do rozpoczęcia pracy w zawodzie.

Nasi wykładowcy to praktycy pracujący w branży filmowej, często proponują studentom i absolwentom AMA praktyki i pracę. Współpracujemy z krakowskimi studiami filmowymi i telewizyjnymi, firmami produkcyjnymi  postprodukcyjnymi: No Label, TVN, Filmpolska , Cinelight, Cinegrip - we wszystkich tych instytucjach pracują nasi studenci i absolwenci. Od marca bieżącego roku z inicjatywy Piotra Lenara (Dyrektora AMA), powstało Centrum Filmowe Kraków, mające na celu działania sprzyjające rozwojowi projektów szeroko pojętych sztuk wizualnych z filmem na czele. Miejsce, które niewątpliwie otwiera przed naszymi studentami szerzej drzwi profesjonalnego, filmowego świata.

Kim są wykładowcy i w jaki sposób prowadzone są zajęcia?

Wykładowcami są znani i praktykujący filmowcy. Wśród nich m.in. Xawery Żuławski, Piotr Wojtowicz, Agnieszka Kurzydło, Jarosław Żamojda, Cezary Grzesiuk, Jarosław Barzan, Magdalena Łazarkiewicz.

Zajęć z wykładowcami nie da się opisać w kilku słowach. Wszyscy są znanymi, szanowanymi w branży filmowcami zarówno na rynku polskim jak i zagranicznym. Charakteryzują ich silne i różnorodne temperamenty, które wpływają na sposób prowadzenia zajęć. Często ponadprzeciętny indywidualizm i specyfika działania sprawiają, że są tak dobrzy w swoim fachu.  W związku z tym nasi wykładowcy mają dużą dowolność w pro-wadzeniu zajęć i warsztatów, które oczywiście są dostosowane do danego tematu, kierunku i poziomu zaawansowania. Zaangażowanie prowadzących i studentów sprawia, że zajęcia nie odbywają się nigdy według jednego, sztywnego schematu - każde zajęcia są inne i niepowtarzalne. Mają charakter seminaryjny i warsztatowy. Zależy nam aby prowadzący złapali dobry kontakt ze studentami i w ten sposób jak najefektywniej przekazali im swoją wiedzę - my staramy się zapewnić jak najlepsze zaplecze do tej pracy. Mają do dyspozycji profesjonalny, nowoczesny sprzęt, kamery, optyka, urządzenia stabilizujące, jazda kamer, krany kamerowe, kamery UHD: URSA, RED, ALEXA, Sony, Canon. Korzystają również z parku oświetleniowego lamp HMI, LED, Kino Flo i  żarowych. Zajęcia odbywają się w studiu zdjęciowym, dekoracji, studiu filmowym i TV, obiektach naturalnych i plenerze.  

Obserwując absolwentów szkoły, sądzisz, że są oni przygotowani do pracy w branży?

Na tym aby nasi absolwenci byli przygotowani do pracy w branży po szkole zależy nam najbardziej. Nowe kierunki stacjonarne, o których mowa powyżej są przede wszystkim ukierunkowane na zdobycie wiadomości i umiejętności pozwalających podjęcie pracy zawodowej. Poza tym wszystkim co dzieje się w szkole w ramach zajęć, bardzo mocno zachęcamy słuchaczy do udziału w różnego rodzaju konkursach i festiwalach. Im więcej realizujesz i praktykujesz tym lepiej. Każdy plan filmowy, kolejny projekt uczy czegoś nowego. Żeby zbudować naszym studentom jak największe pole możliwości do działania, inwestujemy w nowoczesny sprzęt filmowy. Przy szkole działa  wypożyczalnia sprzętu filmowego, który służy zarówno do produkcji profesjonalnych, jak i do użytku naszych studentów i absolwentów. Lubimy i chcemy wspierać projekty młodych ludzi - w nich jest w końcu siła przyszłego polskiego kina. 

Co trzeba zrobić, aby stać się uczniem AMA?

Wszelkie informacje dotyczące zasad rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej akademiamultiart.pl

 

Materiał partnera